ÚvodPre klientovZodpovednosť zamestnanca podľa Zákonníka práce

Zodpovednosť zamestnanca podľa Zákonníka práce

Zodpovednosť zamestnanca za škodu, ktorú spôsobíte svojmu zamestnávateľovi pri plnení pracovných úloh alebo v priamej súvislosti s ním, je upravená v Zákonníku práce - Zákon č. 311/2001 Z.z.

Nižšie sú uvedené najčastějšie otázky a odpovede na ne, týkajúce se tohto zákona s odkazom na príslušný paragraf.

Kedy ste zodpovedný svojmu zamestnávateľovi za škodu?

Svojmu zamestnávateľovi zodpovedáte za škodu, ktorú mu spôsobíte zavineným porušením povinností pri plnení pracovných úloh alebo v priamej súvislosti s ním. -  § 179 odsek 1

Zodpovedáte aj za škodu, ktorú spôsobíte úmyselným konaním proti dobrým mravom. - § 179 odsek 2

Je zamestnávateľ povinný preukázať vaše zavinenie?

Zamestnávateľ je povinný preukázať vaše zavinenie okrem prípadov uvedených v § 182 a 185 - § 179 odsek 1.

Ak zamestnanec prevzal na základe dohody o hmotnej zodpovednosti zodpovednosť za zverené hotovosti, ceniny, tovar, zásoby materiálu alebo iné hodnoty určené na obeh alebo obrat, ktoré je povinný vyúčtovať, zodpovedá za vzniknutý schodok. V dohodách sa môže so zamestnancami súčasne dohodnúť, že ak budú pracovať na pracovisku s viacerými zamestnancami, ktorí uzatvorili dohodu o hmotnej zodpovednosti, zodpovedajú s nimi za schodok spoločne (spoločná hmotná zodpovednosť). - § 182 odsek 1.

Zamestnanec zodpovedá za stratu nástrojov, ochranných pracovných prostriedkov a iných podobných predmetov, ktoré mu zamestnávateľ zveril na základe písomného potvrdenia. - § 185 odsek 1.

Ste povinný uhradiť schodok vzniknutý na zverených hodnotách?

Áno, ak ste prevzali na základe dohody o hmotnej zodpovednosti zodpovednosť za zverené hotovosti, ceniny, tovar, zásoby materiálu alebo iné hodnoty určené na obeh alebo obrat, ktoré ste povinný vyúčtovať, zodpovedáte za vzniknutý schodok. - § 182 odsek 1.

Ak zodpovedáte za schodok alebo za stratu predmetov, ste povinný nahradiť schodok alebo stratu v plnej sume. - § 189 odsek 1.

Čo sa považuje za zverené hodnoty?

Za zverené hodnoty sa považujú zverené hotovosti, ceniny, tovar, zásoby materiálu alebo iné hodnoty určené na obeh alebo obrat, ak ste ich prevzal na základe dohody o hmotnej zodpovednosti - § 182 odsek 1.

Ste povinný nahradiť svojmu zamestnávateľovi škodu spôsobenú stratou zverených predmetov?

Áno, ak zodpovedáte za schodok alebo za stratu predmetov, ste povinný nahradiť schodok alebo stratu v plnej sume. - § 189 odsek 1.

Zodpovedáte za stratu nástrojov, ochranných pracovných prostriedkov a iných podobných predmetov, ktoré vám zamestnávateľ zveril na základe písomného potvrdenia. - § 185 odsek 1.

Zodpovednosti sa zbavíte úplne alebo sčasti, ak sa preukáže, že strata vznikla úplne alebo sčasti bez vášho zavinenia. - § 185 odsek 2.

Akú škodu si u vás môže zamestnávateľ uplatniť?

Škodu, ktorú ste svojmu zamestnávateľovi spôsobil zavineným porušením povinností pri plnení pracovných úloh alebo v priamej súvislosti s ním.   -  § 179 odsek 1.

Škodu, ktorú ste spôsobil úmyselným konaním proti dobrým mravom. - § 179 odsek 2.

Akú maximálnu výšku škody si u vás môže zamestnávateľ uplatniť?

Náhrada škody spôsobená z nedbanlivosti, ktorú zamestnávateľ od vás požaduje, nesmie presiahnuť sumu rovnajúcu sa štvornásobku vášho priemerného mesačného zárobku pred porušením povinnosti, ktorým ste spôsobil škodu. Toto obmedzenie neplatí, ak ide o vašu osobitnú zodpovednosť podľa § 182 až 185 alebo ak ste škodu spôsobil pod vplyvom alkoholu alebo po požití omamných látok alebo psychotropných látok. - § 186 odsek 2.

Môže zamestnávateľ požadovať aj náhradu ušlého zisku?

Áno, Ak ste škodu spôsobil úmyselne, môže zamestnávateľ okrem skutočnej škody požadovať aj náhradu ušlého zisku, ak by jej neuhradenie odporovalo dobrým mravom. - § 186 odsek 3.

Akú výšku škody ste povinný nahradiť zamestnávateľovi pri schodku na zverených hodnotách?

Ak zodpovedáte za schodok alebo za stratu predmetov, ste povinný nahradiť schodok alebo stratu v plnej sume. - § 189 odsek 1.

Pri spoločnej zodpovednosti za schodok sa vám určí podiel náhrady podľa pomeru vašich priemerných zárobkov, pričom zárobok vášho vedúceho a vášho zástupcu sa započítava v dvojnásobnej sume. - § 189 odsek 2.

Podiel náhrady určený podľa odseku 2 nesmie u jednotlivých zamestnancov s výnimkou vedúceho a jeho zástupcu presiahnuť sumu rovnajúcu sa ich priemernému mesačnému zárobku pred vznikom škody. Ak sa takto určenými podielmi neuhradí celá škoda, zvyšok je povinný uhradiť vedúci a jeho zástupca podľa pomeru svojich priemerných zárobkov.- § 189 odsek 3.

Ak sa zistí, že schodok alebo jeho časť zavinil niektorý zo spoločne zodpovedných zamestnancov, uhradí schodok tento zamestnanec podľa miery svojho zavinenia. Zvyšnú časť schodku uhradia všetci spoločne zodpovední zamestnanci podielmi určenými podľa odsekov 2 a 3. - § 189 odsek 4.

Zodpovedáte zamestnávateľovi za škodu, ak ste postihnutý duševnou poruchou?

Ak ste postihnutý duševnou poruchou, zodpovedáte za škodu, len ak ste schopný ovládnuť svoje konanie a posúdiť následky svojho konania. Ak sa uvediete vlastnou vinou do takého stavu, že nie ste schopný ovládnuť svoje konanie alebo posúdiť následky svojho konania, zodpovedáte za škodu v tomto stave spôsobenú. - § 180.

Kto určuje výšku požadovanej náhrady škody?

Požadovanú náhradu škody určí zamestnávateľ. - § 191 odsek 1.

Dokedy vám musí zamestnávateľ oznámiť požadovanú výšku škody?

Zamestnávateľ s vami prerokuje požadovanú náhradu škody a oznámi vám ju najneskôr do jedného mesiaca odo dňa, keď sa zistilo, že škoda vznikla a že za ňu zodpovedáte. - § 191 odsek 2.

Musí zamestnávateľ prerokovať výšku náhrady škody so zástupcami zamestnancov?

Požadovanú náhradu škody a obsah dohody o spôsobe jej úhrady, s výnimkou náhrady škody nepresahujúcej 50 eur, je zamestnávateľ povinný vopred prerokovať so zástupcami zamestnancov. - § 191 odsek 4

Z čoho sa vychádza pri určení výšky škody na veci?

Pri určení škody na veci sa vychádza z ceny veci v čase vzniku škody. - § 188

Kto je zamestnanec?

Zamestnanec je fyzická osoba, ktorá v pracovnoprávnych vzťahoch, a ak to ustanovuje osobitný predpis, aj v obdobných pracovných vzťahoch vykonáva pre zamestnávateľa závislú prácu. - § 11 odsek 1.

Kto je zamestnávateľ?

Zamestnávateľ je právnická osoba alebo fyzická osoba, ktorá zamestnáva aspoň jednu fyzickú osobu v pracovnoprávnom vzťahu, a ak to ustanovuje osobitný predpis, aj v obdobných pracovných vzťahoch. - § 7 odsek 1.

Čo je pracovnoprávny vzťah?

Pracovnoprávne vzťahy vznikajú najskôr od uzatvorenia pracovnej zmluvy alebo dohody o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru, ak tento zákon alebo osobitný predpis neustanovuje inak. - § 1 odsek 5.

Ak Zákonník práce v prvej časti neustanovuje inak, vzťahujú sa na právne vzťahy podľa odseku 1 všeobecné ustanovenia Občianskeho zákonníka. - § 1 odsek 4.

Čo je závislá práca?

Závislá práca je práca vykonávaná vo vzťahu nadriadenosti zamestnávateľa a podriadenosti zamestnanca, osobne zamestnancom pre zamestnávateľa, podľa pokynov zamestnávateľa, v jeho mene, v pracovnom čase určenom zamestnávateľom. - § 1 odsek 2.

Závislá práca môže byť vykonávaná výlučne v pracovnom pomere, v obdobnom pracovnom vzťahu alebo výnimočne za podmienok ustanovených v tomto zákone aj v inom pracovnoprávnom vzťahu. Závislá práca nemôže byť vykonávaná v zmluvnom občianskoprávnom vzťahu alebo v zmluvnom obchodnoprávnom vzťahu podľa osobitných predpisov. -  § 1 odsek 3.