ÚvodPre sprostredkovateľovRiadenie motorového vozidla

Riadenie motorového vozidla

Dôležitým faktorom, ktorý najviac ovplyvňuje cenu poistenia, je však skutočnosť, či zamestnanec vedie alebo nevedie motorové vozidlo počas svojej pracovnej činnosti. Zamestnanec, ktorý motorové vozidlo nevedie, má nižšiu sadzbu ako  zamestnanec, ktorý motorové vozidlo vedie.

Poisťovne pri vedení motorového vozidla ešte rozlišujú, či je zamestnanec vodičom z povolania (profesionálny vodič). To je pre poisťovne najrizikovejšia skupina zamestnancov a majú  najvyššiu poistnú sadzbu. 

Niektoré poisťovne  túto kategóriu zamestnancov nepoisťujú konkrétne Komunálna poisťovňa, UNIQA pojišťovna, Wüstenrot poisťovňa.

Pozor! Niektoré poisťovne rozlišujú nielen to, či zamestnanec vedie motorové vozidlo alebo je vodič z povolania, ale aj či toto motorové vozidlo má hmotnosť do 3,5 tony alebo nad 3,5 tony.

Riadenie motorového vozidla je ovplyvnené aj povolaním zamestnanca. Väčšina poisťovní má povolania rozdelené do rizikových skupín. Niektoré poisťovne potom majú riadenia motorového vozidla priamo ako svoju rizikovú skupinu.

Rizikové skupiny jednotlivých poisťovní

allianz
Allianz - Slovenská poisťovňa

Rozlišuje kategórie povolaní s riadením motorového vozidla nasledovne:

Vodiči I.
Túto kategóriu povolania tvoria najmä vodiči motorových vozidiel do 3500 kg, ako:

  • vodič osobného, nákladného (dodávkového) a špeciálneho MV s najväčšou prípustnou celkovou hmotnosťou do 3 500 kg,
  • vodič motocyklu,
  • vodič obsluhujúci vysokozdvižný vozík (vrátane skladníka obsluhujúceho vysokozdvižný vozík),
  • vodič autobusu a trolejbusu MHD,
  • vodič električky,
  • vodič autobusu diaľkovej linky,
  • rušňovodič,
  •  mechanici a opravári motorových vozidiel. 

Vodiči II.
Túto kategóriu povolania tvoria najmä vodiči motorových vozidiel nad 3500 kg, ako:

  • vodič nákladného (dodávkového) a špeciálneho MV s najväčšou prípustnou celkovou hmotnosťou nad 3 500 kg,
  •  vodič nákladného (dodávkového) a špeciálneho MV s najväčšou prípustnou celkovou hmotnosťou nad 3 500 kg,
  •  zamestnanec obsluhujúci žeriav,
  •  zamestnanec obsluhujúci čistiaci stroj alebo iné pohybujúce sa strojové zariadenie na/v ktorom obsluhujúci zamestnanec sedí,
  •  pilot.

loga_sk_Collonade
Colonnade Insurance

Rozlišuje nasledovné rizikové skupiny:

  • Riziková skupina: zamestnanec, ktorý neriadi žiadne zverené motorové vozidlo,
  • Riziková skupina: neprofesionálny vodič riadiaci zverené motorové vozidlo bez ohľadu na celkovú hmotnosť motorového vozidla,
  • Riziková skupina: profesionálny vodič riadiaci zverené motorové vozidlo s celkovou hmotnosťou do 3 500 kg alebo vyhradené technické zariadenie (napr. žeriav, vysokozdvižný vozík, nakladač, regálový zakladač, bez špecifikácie celkovej hmotnosti ) /koľajové vozidlo/ autobus a trolejbus bez ohľadu na ich celkovú hmotnosť;
  • Riziková skupina: profesionálny vodič riadiaci zverené motorové vozidlo s celkovou hmotnosťou nad 3 500 kg.

Výklad pojmov podľa:

Profesionálny vodič - zamestnanec, ktorý v rámci svojho zamestnania alebo povolania používa motorové vozidlo, vedenie motorového vozidla je hlavnou náplňou jeho práce alebo činnosti. Za profesionálneho vodiča sa považuje aj ten zamestnanec, ktorý v rámci svojho zamestnania alebo povolania:

  • vedie autobus, trolejbus, električku, iný prepravný prostriedok (železničný) alebo
  • obsluhuje vyhradené technické zariadenie (napr. žeriav, vysokozdvižný vozík, nakladač alebo zakladač) alebo
  • obsluhuje pracovný stroj.

Neprofesionálny vodič - zamestnanec, ktorý v rámci svojho zamestnania alebo povolania používa motorové vozidlo bez ohľadu na jeho celkovú hmotnosť, ale vedenie motorového vozidla nie je hlavnou náplňou jeho práce alebo činnosti.

Neprofesionálny vodič nevedie autobus, trolejbus, električku, iný prepravný prostriedok (železničný), neobsluhuje ani vyhradené technické zariadenie a pracovný stroj.

 

generali
Generali Poisťovňa

Pracovné činnosti rozdeľuje do nasledovných kategórií:

Kategória činností I.
Ide o pracovné pozície vyžadujúce pre výkon práce vynaloženie najmä duševného úsilia, 

Kategória činností II.
Ide o pracovné pozície vyžadujúce pre výkon práce vynaloženie najmä manuálneho/telesného úsilia.

POZOR! Pokiaľ pri výkone svojho povolania používa zamestnanec kategórie činností I. alebo II. dopravný prostriedok a/alebo pracovný stroj zamestnávateľa, je potrebné mu pripoistiť škodu na dopravnom prostriedku a/alebo pracovnom stroji.

Kategória činností III.
Do tejto kategórie patria vodiči dopravných prostriedkov, a to osobných motorových vozidiel, nákladných a špeciálnych vozidiel s najväčšou prípustnou hmotnosťou do 3,5t, motocyklov a zamestnanci obsluhujúci vysokozdvižný vozík. Do tejto skupiny nepatrí obsluha pracovných strojov, ani tých, ktoré sú zároveň dopravnými prostriedkami.

Všetkým týmto pracovným zaradeniam z Kategórie činností III. je potrebné pripoistiť škodu na dopravnom prostriedku a/alebo pracovnom stroji. Bez tohto pripoistenia poistenie v tejto kategórii činností nie je možné uzatvoriť.

Kategória činností IV.
Do tejto kategórie patria profesionálni vodiči dopravných prostriedkov, a to nákladných a špeciálnych motorových vozidiel s najväčšou prípustnou hmotnosťou nad 3,5t; hromadných dopravných prostriedkov, ktoré sú určené na prepravu osôb a zamestnanci, ktorí riadia alebo obsluhujú pracovné stroje alebo iné pohybujúce sa strojové zariadenia.

Všetkým týmto pracovným zaradeniam z Kategórie činností IV. je potrebné pripoistiť škodu na dopravnom prostriedku a/alebo pracovnom stroji. Bez tohto pripoistenia poistenie v tejto kategórii činností nie je možné uzatvoriť.

Pripoistenie škody na dopravnom prostriedku a/alebo pracovnom stroji:

  • v rámci poistnej sumy - pre tých klientov, ktorí pri plnení pracovných povinností užívajú zverený dopravný prostriedok a/alebo pracovný stroj zamestnávateľa, ktorý nie je havarijne poistený a je predpoklad, že zamestnávateľ bude v prípade škody požadovať od zamestnanca k náhrade sumu zodpovedajúcu nároku podľa príslušného pracovnoprávneho zákona.
  • s ročným limitom plnenia 330 EUR -  pre tých klientov, ktorí pri plnení pracovných povinností užívajú zverený dopravný prostriedok a/alebo pracovný stroj zamestnávateľa, ktorý je havarijne poistený a je predpoklad, že zamestnávateľ bude v prípade škody požadovať od zamestnanca k náhrade najviac sumu zodpovedajúcu spoluúčasti z  havarijného poistenia.

kooperativa_logo-1
Kooperativa poisťovna

Kategória činnosti III. zahŕňa vodičov dopravných prostriedkov, a to osobných motorových vozidiel, nákladných a špeciálnych vozidiel s najväčšou prípustnou hmotnosťou do 3,5t. 

Kategória činnosti IV. zahŕňa profesionálnych vodičov dopravných prostriedkov, a to nákladných a špeciálnych motorových vozidiel s najväčšou prípustnou hmotnosťou nad 3,5t; hromadných dopravných prostriedkov, ktoré sú určené na prepravu osôb a zamestnanci obsluhujúci vysokozdvižný vozík.

Pripoistenie zodpovednosti  zamestnanca za škodu spôsobenú na zverenom motorovom vozidle zamestnávateľa majú nasledujúce povolania už v cene - vodič MV do 3,5t, rušňovodič, technik STK, kombajnista, traktorista, autočalúnnik, autolakovač, automechanik, inštruktor AŠ (do 3,5 t),  karosár, klampiar v autoservise, kormidelník, lakovač v autoservise, opravár v autoservise, taxikár (do 3,5 t), vodič autobusov, vodič MHD, servisný technik, elektrikár (silnoprúd), montér stožiarov vysokého napätia, murár, betonár (výškové práce),  inštruktor AŠ ( nad 3,5 t), inštruktor lietania, letecký inštruktor, pilot,  taxikár (nad 3,5 t),  vodič ban.mech.(povrch. ťažba), vodič MV nad 3,5 t, vodič strojných zariadení, žeriavnik,  skladník (vodič VZV), strojvodca, vodič vysokozdvižného vozíka.

 

uniqa cz
UNIQA pojišťovna

Rozlišuje nasledovné rizikové skupiny:

    • krytie rizika bez vedenia motorového vozidla
  • krytie rizika s vedením motorového vozidla.

Poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú zamestnancom svojmu zamestnávateľovi nie je možné dojednať pre nasledovné pracovné zaradenia / pracovné činnosti súvisiace s vedením vozidla - vodič z povolania (vrátane napr. kamionistu, závozníka a pod.), rušňovodič a vodiči akýchkoľvek iných koľajových vozidiel, skladník s alebo bez oprávnenia jazdiť na vysokozdvižnom vozíku, zamestnanci oprávnení jazdiť na vysokozdvižnom vozíku, pracovník servisu motorových vozidiel (servisný technik, automechanik, klampiar, autoelektrikár, technik na STK a pod.), taxikár.

 

loga_sk_wustenrot
Wüstenrot poisťovňa

Poisťovňa rozlišuje nasledovné začlenenie v prípade vodičov a riadenia MV:

  1. ŠKODY SPÔSOBENÉ NA/SO ZVERENÝM MV

Krytie MV sa volí vždy keď klient potrebuje mať kryté škody na MV. Týka sa aj MV, ktoré sú mu zverené, napríklad do opravy, alebo údržby, ako aj vozidiel na leasing.

Dôležité! ak zamestnanec chodieva na služobné cesty, aj keď iba občasne a chce mať kryté škody na MV zamestnávateľa, je potrebné mu uzavrieť rozšírené krytie „Motorové vozidlo“, v základnom krytí nemá tieto škody poistené!

  1. MV + ŠKODY SPÔSOBENÉ NA/SO ZVERENÝM PRACOVNÝM STROJOM

Týka sa všetkých zamestnancov, ktorí pri práci s rôznym materiálom alebo tovarom manipulujú s motorovými aj nemotorovými vozíkmi a taktiež vodičov hromadnej prepravy. Zároveň však napr. aj mechanikov, ktorí vykonávajú servis takéhoto pracovného stroja pre inú osobu a môžu ho pritom poškodiť.

Dôležité! sem patria aj vysokozdvižné vozíky, paletové vozíky a iné pracovné vozidlá aj keď nemajú ŠPZ, stroje kategórie P, autobusy, trolejbusy, električky a vlaky.

Vylúčené povolania z poistenia:

  • vodiči úžitkových vozidiel nad 3,5t (neplatí pre autobusy, trolejbusy, električky a vlaky)

Za vodiča úžitkového vozidla s hmotnosťou nad 3,5 t sa považuje osoba zamestnaná ako vodič, resp. obsluha úžitkového vozidla s hmotnosťou nad 3,5 t, ako aj osoba, ktorá vedie, resp. obsluhuje úžitkové vozidlo s hmotnosťou nad 3,5 t, a to aj počas výkonu činností súvisiacich s týmto pracovným zaradením (napr. nakladanie, vykladanie a manipulácia s tovarom, manipulácia s vozidlom a pod.) s výnimkou osoby obsluhujúcej vysokozdvižný vozík a pásové vozidlo. Za vodiča úžitkového vozidla s hmotnosťou nad 3,5 t sa nepovažuje príslušník Policajného zboru a príslušník Hasičského a záchranného zboru oprávnený viesť takéto vozidlo, ani vodič vozidla hromadnej dopravy. Vozidlom hromadnej dopravy sa pre účely týchto VPP-ZP myslí: autobus, trolejbus, električka a vlak.

  • taxikári.